Achát hatása, jelentése és ásvány jellemzői
Achát jelentése, név származása:
Achát a nevét valószínűleg első ókori lelőhelyéről, a szicíliai Achates folyóról kapta.
Achát kő jellemzői
Mikrokristályos kalcedon rétegekből álló ásvány.
Színét, formáját, sőt gyógyító hatását tekintve is a legváltozatosabb ásvány , pedig anyagát tekintve szilícium-dioxid. Ősi vulkáni eredetű kőzetek üregeiben alakul ki, színét a szennyezőanyagok határozzák meg, ugyanis a tiszta kalcedon fehér színű.
Legtöbbször egy kívülről jelentéktelen, gömb alakú geodában lelünk az ásványra. Ha az achát nem tölti ki teljesen az üreget, belsejében további kristályok képződhetnek.
A világ minden táján megtalálható.
Az achát egyik legszebb változata a tűz achát, amelynek gyönyörű színjátéka van.
Achát felhasználása és története:
Az ókori Mezopotámiában az achátokból pecséteket véstek, ezek a hatalom és a tekintély szimbólumai voltak.
Feldolgozása Németországban virágzott, kiváló minőségű dísztárgyakat, gyöngyöket, medálok, gyűrűket készítetek belőle.
A 19. századi német achátbányából kitermelt ásványok rendkívül színesek voltak, de ezek a készletek régen kimerültek.
A jelenlegi achátlelőhelyeken fellelhető kövek színe nagyrészt szürke, sávozásuk pedig kevésbé erőteljes, ezen mesterséges színezéssel javítanak.
Az achát fajtái
Az achát ásványnak a tartalmazott szennyeződéstől, árnyalattól, rajzolattól függően rengeteg változata van.
A teljesség igénye nélkül lássuk a leggyakrabban előforduló achát ásvány fajtákat.
Botswana achát
A Botswana achát lenyűgöző, váltakozó vastagságban sávos rajzolatú, általában barnás-szürkés, néha rózsaszín elszíneződéssel. Ez az achát gyógyhatása szerint segíti a sejtregenerálódást, a vérképződést, sokak szerint hasznos lehet a dohányzásról való leszokás során is.
Csillag achát
A csillag achát ásvány zöld, szürke, barna árnyalatú lehet, az ásvány használata, viselete erősíti az idegrendszert.
Erődachát
Az igen érdekes megjelenésű erődachátban a sávos rajzolatok szöget zárnak be, ezzel egy erődítmény alaprajzához hasonló formát alkotva.
Fa achát
A fa achát zöldes fehér, szálas rajzolatú achát ásvány, melyet a nyugalom köveként tartanak számon. A fa achát gyógyhatása emellett megmutatkozik az általános immunrendszert támogató hatásában is.
Merlinit, dendrites achát vagy tájképachát
Érdekes, tájképszerű rajzolatát a természetes fekete mangán rajzolatoknak köszönheti.
India achát
A gyógyító hatású india achát ásvány izgalmas színösszeállítása többnyire zöld, a barna, a bordó és narancs árnyalatokat rejt. Sokan szerencsekőnek tartják, mely megvédi viselőjét a váratlan balesetektől.
Karneol
A karneol meleg narancsos árnyalatát vastartalmának köszönheti. Ezt az ásványt az életerő, az energia és a bátorság kövének tartják.
Kék kalcedon, kék csipkeachát
A sávos mintázatú, nyugalmat teremtő kalcedon nagyon kedvelt achát változat, nevezik kék csipkeachátnak is. A vizet és a levegőt jelképező kalcedon kristályok táplálják az anyai ösztönöket, viselését terhesség esetén is ajánlják.
Moha achát
A mohaachát nevéhez hűen sötétzöld árnyalatú, csodálatos sávos zöldes rajzolattal, zárványokkal. Rendkívül természetes és vonzó megjelenésű ásvány. Sokak szerint a kertészkedők, növényszeretők köve, de segít a szellemi fejlődésben is.
Sakura (virág achát)
A kissé rózsaszínes-piszkos barackos árnyalatú sakura achát megújulás ásványa, segít a szellemi, lelki fejlődésben. Fehér rajzolata virágokra, különösen a Japánban oly nagy becsben tartott cseresznyefa virágzatára emlékeztet, könnyű felismerni és megjegyezni.
Sardonyx
Vörösesbarna színét vas- és mangántartalmának köszönheti. Az igen érdekes, sokszor élesen elkülönülő, fehér sávos mintázatú sardonix vagy sardonyx a májat, az idegeket, az idegrendszert és általánosságban véve az immunrendszert erősíti. Segíti az anyagcserét, fertőzések leküzdését. A rómaiak a bátorság kövének tartották. Erősíti az immunrendszert, a májat és az idegeket. Javítja a szervezet tápanyag-felvételét, használatával a fertőzések jóval enyhébben zajlanak le. Serkenti a sejtek anyagcseréjét. A rómaiak amulettként viselték, mint a bátorság kövét.
Szalagachát
Ennek az achát változatnak a színe lehet sárga, vöröses, szürke, kék. Jó hatással van a belek és a gyomor egészségére.
Szemachát
A szemhez hasonló formájú, gyűrűszerű, kört bezáró rajzolattal rendelkező achát barnás árnyalatú. Segíthet a szem betegségei esetén (hályog, retinaproblémák stb.).
Tűzachát
Ahogy neve is sugallja, a tűzachát barna, vörös, narancs, esetleg zöld vagy kék, szinte aranyba hajló csillogással irizál. Csodálatos, energizáló színét vasoxidtartalma okozza. Védelmező ásványként elhárítja a negatív energiákat. Jó hatással van az agyra, segíti a sejtek regenerálódását.
Vízachát
Viselőjét megvédi a negatív energiáktól, nyugalmat, lelki békét teremt, oldja a stresszt és a feszültséget.
A fenti változatokon kívül találkozhatunk még zöld achát, barack achát, béke achát (fehér), rajzolat szerint méhjeles (nőgyógyászati, menstruációs problémákra), érjeles achát (erekkel kapcsolatos ill. aranyér problémákra) stb. ásványokkal is.
Régi legenda:
Az achát kő megvéd a rossz álmoktól . Régen a harcosok úgy gondolták, hogy erőt ad a csatákban és segíti a győzelmet .
Achát hatásai, gyógyító ásvány:
A bőség köveként ismert, bőséget hoz az élet minden területén.
A sávos achátot földi szivárványnak szokták hívni.
A nyugalom, a szerencse és a gazdagság gyógyító köve.
Gyengéd energiája van, amely stabilitást és egyensúlyt teremt az élet számos területén.
Javítja a mentális működést és segít a tisztánlátásban.
Hasznos a negatív érzelmek leküzdésében. Stresszoldó hatású. Gyógyítja az érzelmi sérüléseket, az idegrendszert. Segít az érzelmeket egyensúlyba hozni.
Jó hatással van a bőr és a szem betegségeire, a különböző emésztési problémákra. Harmonizálja a gyomrot és a méhet, enyhíti a gyomorhurutot.
Jótékonyan hat a keringési rendszerre.
Az achát ásvány békés környezetet teremt, a negatív energiákat semlegesíti.