Első csakránk, mely a gerinc alsó részén, a gátnál helyezkedik el.
Szimbóluma: négyszirmú lótuszvirág
Szanszkrit neve: Muladhara, melynek jelentése gyökér, talapzat
Természeti eleme: föld
Színe: tűzpiros, vörös, az energia és aktivitás színe
Összeköt minket az anyagi világgal, energiarendszerünk irányítója, életerővel, vitalitással lát el minket. Tisztulási folyamatunk irányítója is ez a csakra. Belső egyensúlyunk megteremtésének elengedhetetlen feltétele a gyökércsakra és a koronacsakra közti egyensúly. A csakra megfelelő működése segít a belső harmóniánk, önbecsülésünk és anyagi biztonságunk megteremtésében. Ha nem működik megfelelően, az testi és lelki panaszokat eredményezhet. Hát, és gerinc, fog, vastagbél, vese, hólyag és vérnyomásproblémákat okozhat. Ellenálló-képességünk gyengülhet, idegessé, ingerlékennyé, nyugtalanná válhatunk. Úgy érezhetjük erőnk, kitartásunk, önbizalmunk gyengül, egyhangúság, depresszió lesz úrrá rajtunk.
Harmadik csakránk, mely a szegycsont alja és a köldök között helyezkedik el.
Szimbóluma: tízszirmú lótuszvirág
Szanszkrit neve Manipura
Természeti eleme: tűz
Színe: sárga, aranysárga
Az életenergia központja, mely ellátja szervezetünket életenergiával, szellemi megvilágosodással. Szabályozza testünk energiaháztartását. A köldök csakrán keresztül állunk kapcsolatban környezetünkkel. Segít a megszerzett tudás és intelligencia felhasználásával a helyes döntések meghozatalában, önmagunk és társadalmi öntudatunk megismerésében, tartós és tartalmas emberi kapcsolatok kialakításában. A csakra megfelelő működése esetén optimistán, magabiztosan, határozottan állunk a világ dolgaihoz, elegendő erőt és kitartást érezve magunkban megfelelni a különféle elvárásoknak. Boldogság, feltöltődöttség, kiegyensúlyozottság jellemez minket. Ha azonban csakránk nem működik megfelelően hajlamosak lehetünk a határozatlanságra, érdektelenségre, esetleg hatalmába keríthet minket a sikertelenség és kisebbség érzése. Túlzott működése esetén mások érzelmein, akaratán átgázolva, egyéni akaratunkat előtérbe helyezve elhatalmasodhat rajtunk a birtoklási-, irányítási- és hatalmi vágy. Gyomortáji-, emésztési-, étkezési- és anyagcsere problémákat okozhat a diszharmonikusan működő csakra. Befolyásolja az epe, máj és hasnyálmirigy működését.
Negyedik csakránk, mely a mellkas közepén helyezkedik el.
Szimbóluma: tizenkét szirmú lótuszvirág
Szanszkrit neve: Anahata
Természeti eleme: levegő
Színe: zöld és rózsaszín
Csakra rendszerünk középpontja. Itt találkozik a 3 alsó (anyagi, érzelmi) és 3 felső (szellemi) csakránk. Az önzetlen, mély és intenzív szeretet központjának is tekintik. Ha csakránk megfelelően működik, képesek vagyunk az együtt érző, tiszta szívből áradó szeretetre. Önfeláldozás, segítőkészség jellemez minket. Képesek vagyunk a bizalomra és megbocsátásra, meglátjuk mások belső szépségét. Melegséget, boldogságot sugározva pozitív hatással lehetünk környezetünkre, megnyithatjuk embertársaink szívét is ezáltal. Megértjük, hogy vágyaink, tapasztalataink, érzelmeink mozgatórugója a szeretet iránti vágy. Ha csakránk blokkolva van, sebezhetőnek érezzük magunkat, zárkózottá válunk, ezáltal nem tudjuk kimutatni érzelmeinket, sőt viszonozni sem a felénk áradó szeretetet. Túlzott működése esetén hajlamossá válhatunk szeretetünkkel elnyomni másokat, uralkodni rajtuk. Csakránk nem megfelelő működése szív és érrendszeri problémákat, keringési rendellenességeket, tüdő, légzőszervi megbetegedéseket okozhat.
Hetedik csakránk, mely a kutacsoknál, a koponya tetején helyezkedik el.
Szimbóluma: ezer szirmú lótuszvirág
Szanszkrit neve: Sahasrara
Természeti eleme: anyagi elem nem tartozik hozzá
Színe: ibolya, fehér, arany
Ez a csakra az összes többi csakra energiáinak kiindulópontja, a bölcsesség, a legmagasabb tudati szint, a megvilágosodás központja. Rajta keresztül egyesül fizikai és belső lényünk az univerzummal. Tökéletes nyugalom, szabadság érzése, harmónia vesz körül minket. Szellemi erőnk áll gondolataink, fizikai létünk felett. Az életenergia eléri az emberi képességek legfelső határát. Az én és te fogalma feloldódik, a tapasztaló és tapasztalt közti különbség eltűnik, anyag és szellem összekapcsolódik. Ezt a szintet mindenki saját maga egyedül érheti el. A többi csakrával ellentétben, ebben a csakrában nincsenek zárlatok, csak fejlettségi szintje különböző, nem egyformán nyitott. Ha csakránk nem eléggé aktív, ez általában pszichés tünetekben nyilvánulhat meg. Ilyenek a Parkinson-kór, Alzheimer-kór, depresszió, dementia és skizofrénia.